Sekcia č. 5. Diel 3. Adromischus marianiae ,,blosianus“

Posted by: admin   
Leden 11th,
2022

 

P.C. Hutchinson, Cact. Succ. J. ( US ) 29 ( 2 ): 35, figs. 23, 24 ( 1975 ) ako Adromischus blosianus,

Tolken, Bothalia 12:391 ( 1978 ) ako synonymny k Adromischus marianiae var.kubusensis; Tolken, Fl. Southern Afr. 14 : 58 ( 1985 ) ako synonymny k Adromischus marianiae var. kubusensis; Pilbeam, Cactus File 1 (2): 6 – 7 ( 1991)

Hutchinsonov popis: Zvyčajne hladká stonka , do 1 cm hrúbky, 1 – 2 cm dlžky, sivá až sivozelená, vyrastajúca z hľuznatých korienkov , pozdejšie vytvára nízky zhluk. Listy tvoria natesnanú ružicu , vodorovnú až vzpriamenú, šedozelenú a zafarbenú. Purpurovo červené  listy sú bez škvrn a bodiek, na hornej polovici so zhrubnutým okrajom, kučeravé až zvlnené, tmavočervené, krátkostopkaté, súmerne obvajčité, oválne v každom reze ostré, dlhšie ako širšie, do 35mm dlhé, do 15mm široké, niekedý aj viac, na obidvoch stranách vypuklé, na vrchnej menej. Súkvetie asi do 25cm vysoké, šedopurpurové s 10 ale aj viac, vzpriamenými kvetmi na samostatnom kvetnom olistení. Koruna je zelená, na vonkajšiej strane, blízko báze purpurovo zafarbená. Na vnútornej strane svetlozelená. Má okvetné lístky s červenými okrajmi.

 

Tento typ nie je veľmi rozšírený v kultúre a  ani medzi sukulentármi ,,drakobijcami“, , hoci nie je až tak náročný na pestovanie. Pri dobrých svetelných podmienkách ja sfarbený do nádhernej teplohnedej farby s tmavo červeným horným okrajom listu. Jeho rast je pomalý a vytvára hustý zhluk hladkých listov, ktoré sú, akoby na seba natlačené a majú kazdý inú farbu ,ktorá sa mení podľa meniaceho sa svetla  počas celej sezóny. Typ je udávaný z Cape ,Namaqualand, Richtersveld, Holgat, v polovici cesty medzi Port Nolloth a Alexander Bay, Hall NBG 723 / 53 ( UC 54.111-1; BOL, holotyp; NBG; K; PRE; UC ). Samozrejme v tejto dobe sú už nové zbery, takže areál výskytu sa od Hutchinsonovom popise a popise v knihe Adromischus  / John Pilbeam,Chris Rodgerson, Derek Tribble / rozšíril o zbery Bruynsa –  PVB pri farme Beauvallon, či iných, pri Brandkaroo….Pokiaľ sa ale, odvážia cestovatelia preskúmať viacej túto oblasť, lebo viac menej sa pohybujú po ceste R 382, lebo predpokladám , že sú tam súkromné farmy a majiteľia a farmári nemusia byť prívetiví a ochotní Vás tam pustiť, tak by sa aj možno našlo viacej nových zberov. Samozrejme aj legislatíva, ktorá tam vládne pri vývoze rastlín,  to bohužial nepodporuje, ale to je iná téma.

 

V tomto rode a zvlášť v druhu A. marianiae je ešte veľa nevysvetlených otázok , čo sa týka poddruhov a foriem.   Adromischus ,, blosianus´´  je niekedy podobný aj na formu A. ,,kubusensis´´ ktorý, ale nerastie blizko pri mori , najbližši zber je v okolí Augrabies …tj cca 20km od pobrežia. Naopak  A. ,,blosianus´´  rastie 5 km aj menej od pobrežia  / Holgat River / v piesčitých  rovných skalných platniach, v prímorských oblastiach.  Pri tom   A.,, kubusensis´´  rastie až ďalej od pobrežia na úpäti kopcov, vzdialených cca  20 – 30km. Ono sa to nezdá, ale podľa slov cestovateľa, znalca adromischusov a kamaráta  Fandu Veselého  je to dosť , pre populáciu,  vzľadom na danú miestnu geológiu a relief  terénu, čo sú piesčité,  nie príliš zvlnené oblasti , kde sa náchádza v asociácií so skalnatými kopcami. Ani nerastú pri sebe, naopak  môžeme uvažovať o tom , že  A. ,,blosianus´´ , je skôr prímorska  forma  A. marianiae ,,halli´´ , ktorý,  ale rastie v iných terénných podmienkách,  kde dochádza k výraznej zmene reliefu terénu a to k prechodu z  nížin na hory . Naopak formy  A. ,,kubusensis´´ a A. ,,hallii´´ sa vyskytujú pri sebe, ,,hallii´ výššie na kopcoch  a ,,kubusensis´´ skôr na ich úpätí, tak môžme hovoriť o samostatných poddruhoch / formách / , ale o tom až nabudúce.

 

Boris Bokotej Baška – Maša 1114

Bogo.bokotej@gmail.com

www.bogoflor.sk